Loučení s prázdninami ve znamení bleskové povodně

Dne 26.8. 2023 bylo připraveno na místním novém tartanovém hřišti pro děti i dospělé zábavné a sportovní odpoledne na konci prázdnin.

Ukázku výcviku služebních psů od mladých štěňat až po dospělé jedince se zaměřením na zadržení pachatele nebo vyhledávání drog nám předvedl pan Košler a jeho kolegové. Pro děti byl připraven na menším hřišti skákací hrad a oblíbené velké množství pěny. Pan Kolář z Nové Cerekve přivezl na ukázku model letadla, které bohužel nešlo nastartovat a tak se děti spokojili s leteckým stimulátorem na počítači a ukázkou modelu auta s pohonem všech kol.

  Na občerstvení jsme pro letošní rok připravili pečení celého kusu čuníka o váze asi 75 kg. Olda Mareš i já jsme se snažili připravit vepřovou pochoutku co nejlépe, ale na začátku ořezu jsou porce tučnější, což každý nemusí, a je třeba vydržet při dobrém pití a besedě o něco déle. Bohužel letos se nám čekání na libové masíčko díky deštivému počasí nezdařilo.

Okolo půl deváté večer začalo pršet, ale nálada pod stany byla suprová. Všichni jsme věřili, že je to jenom přeháňka, která po chvilce odejde. Přeháňka to byla ale velice silná a po vypnutí elektrické energie jsme museli opustit hřiště už ne přes lávku, kde bylo takové množství proudu vody, že to bylo nebezpečné. 

  Místní hasiči měli výjezd a do ranních hodin čerpali vodu z několika domů. Ráno v 6.00 hod. při objížďce v horní části obce jsem se zhrozil, co voda, bahno a kamení z čerstvě zasetého pole okolo našeho vodojemu napáchala. Prakticky ihned jsme začali organizovat úklid a pomoc těm, kteří to nejvíce potřebovali a to jak v soukromí tak na obecním majetku.

  Chtěl bych touto cestou poděkovat všem, kteří pomohli ať technikou nebo rukama následky přívalového deště likvidovat a všem, kteří přišli v úterý pomoct uklidit od bahna, písku, kamení a slámy obě naše hřiště.

Fotografie z akce i z následků přívalového deště naleznete ve fotogalerii.

starosta obce  Staněk Josef